Warszawa, 25.01.2024 r. - Jak co roku o tej porze trwa akcja Koduj z Gigantami, czyli bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży. Największa tego typu inicjatywa w Polsce co roku gromadzi tysiące uczestników, którzy dzięki warsztatom mają szansę spróbować swoich sił w kodowaniu całkowicie za darmo. Zajęcia mogą się okazać świetnym pomysłem na wypełnienie wolnego czasu w trakcie ferii zimowych lub weekendu.
W poprzedniej edycji, udział w warsztatach wzięło ponad 30 tysięcy osób w Polsce, co pokazuje, jak bardzo zajęcia podnoszące poziom cyfryzacji są dziś potrzebne. Edukatorzy z Gigantów wierzą, że dzięki kolejnym edycjom wydarzenia, tematyka związana z kodowaniem dotrze do nowych uczestników i pozwoli im rozwinąć swoje umiejętności.
Bezpłatny warsztat z programowania - jak to właściwie wygląda?
Każde zajęcia trwają półtorej godziny, w trakcie tego czasu trenerzy pokazują uczniom jak wygląda świat programowania. Koduj z Gigantami to często pierwsza przygoda ucznia z programowaniem, dlatego podczas lekcji trenerzy skupiają się na wprowadzeniu dziecka stopniowo w tajniki kodowania. Dzięki wykorzystaniu środowisk dziecięcych i gier, które dzieci i młodzież znają, dużo łatwiej przekazać im wiedzę. Takie gry jak Minecraft, Fortnite czy Angry Birds, które zwykle kojarzą się z godzinami grania na komputerze, podczas zajęć zyskują charakter edukacyjny.
Podczas zajęć praca odbywa się w sposób projektowy - zawsze jest czas na burzę mózgów, aby każde dziecko mogło się poczuć częścią zespołu. Najważniejsze jednak dzieje się na koniec, czyli podczas testów. To moment, w którym każdy może przetestować swój projekt i razem z innymi uczniami rywalizować poprzez organizowane konkursy i zabawy.
Po zajęciach uczniowie dostają nagranie z lekcji i materiały powtórzeniowe, żeby utrwalić sobie wiedzę zdobytą na zajęciach i jeszcze lepiej poznać świat programowania. Wszystkie projekty, które powstają w trakcie zajęć nawiązują do świata dzieci i ich zainteresowań. Dzięki takim rozwiązaniom, znacznie łatwiej jest trafić do młodych umysłów z odpowiednią dawką wiedzy.
Zajęcia w ramach akcji Koduj z Gigantami polegają na stworzeniu własnego projektu programistycznego, gry komputerowej, strony internetowej lub aplikacji mobilnej (w zależności od wybranej tematyki). Każdy z warsztatów został zaplanowany i dostosowany przez doświadczonych trenerów do wieku dzieci i młodzieży:
7-9 lat | Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch |
10-12 lat | Zajęcia z wykorzystaniem środowiska Scratch |
13-18 lat | Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania C# Zajęcia z wykorzystaniem języka programowania Python |
Bezpłatny kurs programowania - czy jest potrzebny mojemu dziecku?
W świecie zdominowanym przez technologię, kompetencje cyfrowe stają się bardzo istotnym elementem edukacji. Zdobycie umiejętności na wczesnym etapie daje dzieciom i młodzieży większą elastyczność w doborze dalszych zainteresowań. Dodatkowo poprzez nauczanie programowania, uczestnicy warsztatów rozwijają umiejętności rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracowania z innymi, a także wykonywania zadań w sposób kreatywny i - co ważne w cyfrowym świecie zagrożeń - etyczny. Tworząc własne projekty, każdy jest w stanie nauczyć się elastycznego i kreatywnego podejścia nie tylko do nauki, ale również pracy w grupie.
Koduj z Gigantami - bezpłatne warsztaty już wystartowały i cały czas można się na nie zapisać!
Warsztaty stacjonarne w wybranych miastach w Polsce oraz online z dowolnego miejsca na świecie odbywają się w dniach 20.01-03.03.2024 r. Zajęcia w placówkach Gigantów odbywają się na terenie każdego z województw. Podczas zapisów opiekun może wybrać dogodne dla siebie miejsce i termin.
Zapisy na warsztaty odbywają się w formie on-line, wyłącznie poprzez formularz zapisowy znajdujący się na stronie internetowej: https://info.kodujzgigantami.pl/press2
Organizatorem akcji są Giganci Programowania. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Centrum GovTech, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Minister Edukacji oraz NASK. Patronami mediowymi są: Radio Nowy Świat, Android.com.pl, Komputer Świat i Miasto Dzieci.